Jel nam AI pomaže ili nas poglupljuje?

Pitala sam ChatGPT može li zamijeniti čovjeka, kaže on ovako:

AI može zamijeniti dio ljudskih poslova, posebno rutinske i ponavljajuće zadatke, ali teško može potpuno zamijeniti čovjeka.

Najbolji je u:

  • obradi podataka,
  • pisanju i analizi,
  • automatizaciji administracije,
  • rutinskom programiranju.

Teže zamjenjuje:

  • kreativnost,
  • odgovornost,
  • empatiju,
  • vođenje ljudi,
  • složeno odlučivanje.

U praksi danas više vrijedi pravilo: ljudi koji koriste AI zamjenjuju one koji ga ne koriste.

 

Mudar je jer i sam kuži da ne može zamijeniti čovjeka, naročito ne u kreativnim poslovima, složenom odlučivanju. Rekla bih da nema kritičko mišljenje, ne razmišlja, već se poigrava činjenicama, koje ponekad i izvrće. 

Korištenje za repetirajuće aktivnosti, sažimanje podataka, izradu statistika, ponavljujće obrasce, zasigurno nam služi, no ako ćemo se previše oslanjati na AI npr. za pisanje komentara, mišljenja... zasigurno ćemo intelektulno sve više propadati jer upravo traženje rješenja, čitanje lektire i  samostalno zaključivanje, prepoznavanje emocija, odnosno empatija se razvijaju promišljanjem, a korištenjem AI-a.

 

Ako bi htjeli odgovori na pitanje iz naslova, odgovor bi glasio, i pomaže i poglupljuje.